0

Registry dlužníků – v České republice jsou tři skupiny

Bankovní i nebankovní společností při vyplnění žádostí o půjčku nahlížejí do tří základních registrů, které se v České republice nacházejí. Pokud si myslíte, že jim uniknou důležité informace, jste na omylu. Jestliže vaše bonita nebude pro žádost o půjčku dostačující, pak musíte počítat s negativním výsledkem. Jinými slovy bude vaše žádost zamítnuta a půjčku tak nezískáte. Je potřeba mít dostačující bonitu. Jedině tak půjčku získáte. Záznamy v registrech má praktický každý. Stačí si jen zažádat o půjčku. Jaké existují v České republice registry dlužníků? Nahlédněte na ně s námi.

Registry dlužníků v České republice

Prvním registrem je tzv. bankovní registr neboli BRKI. Tento registr shromažďuje informace mezi klientem a bankovní společností. Při žádostí o půjčku bude každý poskytovatel do tohoto registru nahlížet. Zjistí v něm, jakým jste klientem u bankovních společností a zda máte dostačující důvěryhodnost a bonitu. Dále poskytovatelům prozradí, jestli už máte u některé z těchto institucí půjčku či nikoliv. Následně poskytovatel vyhodnotí, zda vám půjčka bude schválená nebo zamítnuta. Pochopitelně záleží také na ostatních registrech.

Dalším registrem je nebankovní registr. Ten nalezneme pod zkratkou NRKI. Ten je podobný předchozímu registru. Rozdíl je pouze v tom, že shromažďuje informace o nebankovních společnostech, mezi které patří i leasingové společnosti. Jestliže máte automobil na leasing a nedokážete měsíční splátky posílat včas, počítejte s tím, že se v registrech objeví pozitivní záznamy, jež vám uškodí při každé další půjčce. I do tohoto registru nahlíží většina poskytovatelů. Je totiž stejně důležitý, jak BRKI.

BRKI a NRKI znáte. Seznamte se s třetím registrem

Říkáte si, jaký ještě existuje registr, když jsme vás seznámili jak s bankovními, tak nebankovními registry? Na scénu přichází SOLUS, který je stejně důležitý pro poskytovatelé půjčky, jako BRKI nebo NRKI. SOLUS umožňuje poskytovatelům půjček nahlédnout do databáze fyzických i právnických osob. Dále shromažďuje záznamy o telekomunikačních služeb. Máte-li problémy s mobilními operátory, nejspíš se to projeví v registrech SOLUS. Na závěr SOLUS obsahuje také historii ohledně dodavatelů energií.

DavidN1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *